BOJERY

Zapraszamy wszystkich chętnych na nasz doroczne szkolenia bojerowe. Wsiadanie na ślizg bez odpowiedniego przygotowania jest nie tylko niewskazane, ale i bardzo niebezpieczne. Tradycyjna wiedza żeglarska oczywiście ułatwia kierowanie ślizgiem, ale stanowi ona jedynie małą część tego, co trzeba wiedzieć, zanim samodzielnie wybierze się na bojery. Wbrew pozorom inne są tu zasady bezpieczeństwa, teoria żeglowania, przepisy, locja itd. Dlatego zanim wybiorą się Państwo przeżyć swą przygodę na lodzie, zapraszamy do odbycia szkolenia, które przygotuje Was do bezpiecznego uprawiania tego fascynującego sportu.taklowanie


SZKOLENIE NA ZALEWIE ZEGRZYŃSKIM

weekendy od 20 stycznia
 2024

Cena szkolenia jednodniowego (podstawy teorii i manewrówka):
1 dzień zajęć 250 zł/os

W programie:
- zapoznanie z zasadami bezpiecznego korzystania z lodu i bojera
- nauka prawidłowego taklowania oraz trymu ślizgu
- zaznajomienie z przepisami regatowymi
- próbne wyścigi regatowe

Ze względu na zmienne warunki atmosferyczne i grubość pokrywy lodowej weekendowe zajęcia są potwierdzane drogą mailową w piątek do godz. 11 po sprawdzeniu akwenu.


 

 

Uczestnicy szkolenia za dodatkową opłatą mogą zdawać dobrowolny egzamin przed komisją egzaminacyjną PZŻ w celu uzyskaniu patentu Sternika Lodowego PZŻ.


 
 

Podręczniki: jedyne obecnie dostępne, ale bardzo dobre do nauki materiały, to artykuły o bojerach w miesięczniku "Żagle"z lat 1999-2006. 


Po zdobyciu patentu nie jest jednak tak łatwo polatać:
Wypożyczalni ślizgów lodowych jest niewiele, bo jest to sprzęt niezwykle delikatny. Pomocą moga służyć kluby żeglarskie, w których w głębi hangarów czasami można znaleźć ślizg najpopularniejszej klasy DN, a czasami Monotyp XV. Dobrze mieć znajomych posiadaczy bojera, chociaż właściciele ślizgów raczej niechętnie wpuszczają dyletantów czy nowicjuszy na swoje wypieszczone cacka. Najlepiej więc poszukać własnego ślizgu. DN można zamówić u szkutnika. Nowy ślizg rekreacyjny może kosztować ponad 10 tys. zł, regatowy ponad 20 tys zł. Dla naszych absolwentów mamy możliwość uzyskania zniżek u szkutników. Na początek jednak lepiej i taniej poszukać ślizgu używanego. Ślizg rekreacyjny można znaleźć za jakieś 4000-6000 zł, zaleznie od stanu i wyposażenia. Czasem trafiają się byłe ślizgi regatowe, ale są o wiele droższe. Od kilku lat testujemy zaprojektorwany przez Jacka Lipińskiego dwuosobowy komfortowy i bezpieczny ślizg turystyczny Duet, który być może doczeka się też laminatowej wersji.